Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2009

Στον τελικό του περιφερειακού ομάδων Βόλεϊ των πανελλήνιων σχολικών αγώνωντο Γενικό Λύκειο Σητείας

Στον τελικό του περιφερειακού πρωταθλήματος Βόλεϊ το Γενικό Λύκειο Σητείας μετά τον αγώνα που έγινε με το 1ο Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου στο κλειστό στάδιο Σητείας. Τα παιδιά μας ουσιαστικά έκαναν περίπατο με την αντίπαλη ομάδα η οποία μόνο μια φορά απείλησε και τότε μετά από λάθος της δικής μας ομάδας. Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να προβάλει ουσιαστική αντίσταση ούτε να αντιμετωπίσει τις επιθέσεις του Γενικού Λυκείου Σητείας ούτε να προβάλει κάποια άμυνα στο επιθετικά χτυπήματα. Το κλειστό στάδιο ήταν σχεδόν γεμάτο με φοβερό παλμό και ένταση από τον κόσμο που είχε πάει να υποστηρίξει την ομάδα μας. Είναι χαρακτηριστικό ότι το παιχνίδι είχε συνολική διάρκεια 30 λεπτά και τέλειωσε με 2-0 (Δύο νικηφόρα σετ για το σχολικό πρωτάθλημα). Στο πρώτο σετ η ομάδα του Γενικού Λυκείου Σητείας έκανε περίπατο και οι φιλοξενούμενοι έμειναν να προσπαθούν να καταλάβουν τι έγινε. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ρεθύμνου κατέβαλε σοβαρή προσπάθεια και έφερε την ομάδα μας να είναι πίσω στο σκορ. Αλλά μόνο για λίγο κι έτσι το 19-16 υπέρ του Ρεθύμνου έγινε 23-19 υπέρ της ομάδας μας η οποία ισοφαρίστηκε εξαιτίας λαθών σε 23-23 μετά από λίγο. Τότε όμως με δύο επιθέσεις της ομάδας μας και παίζοντας με σοβαρότητα η ομάδα προκρίθηκε στον τελικό του περιφερειακού και θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα σχολείων Ηρακλείου και Χανίων. Ο νικητής του αγώνα θα προχωρήσει στους τελικούς του Πανελλήνιου πρωταθλήματος. Ευχόμαστε στα παιδιά μας να έχουν πάντα τέτοιες νίκες και να μας κάνουν περήφανους.